Çarşamba , Eylül 18 2019
Anasayfa / Haberler / 2018 LGS Sınavı Başvuru Tarihi Belli oldu

2018 LGS Sınavı Başvuru Tarihi Belli oldu

Liselere Geçiş Sınavı için yapılacak olan başvuru tarihi belli oldu. 8. sınıf öğrencileri, nitelikli okullara başvurabilmek için girmek zorunda oldukları 2018 merkezi sınavı için  11-18 Nisan 2018 tarihinde başvuru yapacaklar. LGS sınav evrakları  22 Mayıs 2018 tarihinde açıklanacak olup, sınav ise 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacaktır. LGS sınav sonuçları ise 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacaktır.

İşte 2018 LGS sınav takvimi:

LGS Okul türleri

LGS okul türleri bakımından pek bir farklılık göstermeyecek. Yani yine Anadolu, imam hatip, meslek liseleri gibi birçok liseyi görebilmek mümkün. Sadece isteyen öğrenciler imamhatip ve meslek liselerini tercih edecek. Bununla birlikte okul türlerine dair sistemdeki tek yenilik ise nitelikli liseler. Söz konusu nitelikli liselere girebilmek adına belirli bir miktarda başarı puanı istenecek. Yani bu nitelikli liseleri, puanla alan liseler olarak tanımlamak mümkün. Türkiye genelinde 600 lisenin nitelikli lise olması beklenirken, bununla birlikte il genelinde 10 ila 15 arasında lise nitelikli olacak. Bu sayının illere göre azalabilmesi mümkün.

Merkezî  LGS Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da ve ikinci bölüm 11.30’da başlayacaktır.

Merkezî Sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaktır.

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

LGS Okul Başarı Puanı

LGS okul başarı puanı, geçtiğimiz yıllarda öğrencinin liseye giriş konusunda çok büyük katkı sağlamaktaydı. Yeni gelen sistem ile birlikte okul başarı puanının artık herhangi bir katkısının olmadığını söyleyebilmek mümkün. Bu nedenle öğrencilerin sınavda alacakları ham puan, liseye giriş konusundaki tek geçerli puan olacak. Ayrıca yapılan sınav sonrasında ayrı ayrı puan türleri değil de, tek puan türü baz alınacak.

LGS Tercihleri Dikkate Alınacak

Liseye geçiş sistemi ile birlikte getirilen en önemli yeniliklerden biri, öğrencinin istemediği bir liseye gitmeyecek olması. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; öğrenciye sınava girse de girmese de 5 adet tercih hakkı sunulacak. Öğrenci ise adresine yakın 5 liseyi tercih edecek ve bu liseler arasında istemediği herhangi bir liseyi yerleştirmeyecek. Haliyle tüm lise adayları, öğrenim görmek istediği lisede eğitim görecek.

Ortaöğretim Kayıt Alanı nedir?

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

LGS – 2018 – Sınav Sonuçları Yayınlandı

LGS Sınav sonuçlarının bugün açıklandı. LGS Sınav Sonucunu Sorgulamak İçin MEB’e Giriş Yapınız PDF Olarak …

4 sorular

 1. Avatar

  Başvurumu gönderdim bakalım inşallah hayırlısı olur herkes için

 2. Avatar

  Başvuru gönderdik sınav günlerini sayıyoruz artık

 3. Avatar

  Başvurduk sınava da çok az kaldı, neredeyse günümün tüm saatlerinde çalışıyorum

 4. Avatar

  Tüm günümüzü sınava harcıyoruz, başvurumuzu da yaptık bakalım ne olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.