Perşembe , Ekim 10 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / Adana’daki Nitelikli Okullar

Adana’daki Nitelikli Okullar

LGS tanım olarak “Liseye Geçiş Sistemi” adı verilen bir yerleştirme sistemidir. Bilindiği üzere yeni gelen sınav sisteminde, öğrenciler sınavla liselere kayıt olmak yerine, daha çok adresine yakın olan okullarına yerleştirilmekteydiler. Bu durum, statü bakımından yüksek olan liselere gitmek isteyen öğrencilerin kafasını hayli karıştırmaktaydı. Peki evinin yakınındaki değil de, iyi bir liseye gitmek isteyen öğrenciler için LGS ne anlam ifade eder?

Eğer bir öğrenci, LGS’ye göre herhangi bir sınava girmeden liseye geçiş yapmak istiyorsa direkt olarak evinin yakınındaki bir liseye yerleştirilmektedir. Eğer bir öğrenci, evinin yakınındaki liselerden hoşnut değilse ve daha iyi eğitim veren bir liseye gitmek istiyorsa, bir liseye geçiş sınavına tabi tutulmakta ve aldığı puanın ardından liseye geçiş sistemine göre, puanı yeterliyse o liseye yerleştirilmektedir.

Adana ilinde LGS sınavına girip yüksek puan alan öğrenciler aşağıdaki nitelikli okullardan birine, puan üstünlüğüne göre yerleştirilecektir.

Adana Nitelikli Liseler

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Trabzon’daki Nitelikli Okullar

LGS ile birlikte nitelikli okullar tanımı da eğitim sistemimize girmiş oldu. Liseye geçiş sisteminde en …

1 Soru Var

  1. Avatar

    Bir çok iyi okul bulunuyor ilimizde, liseden sonra da Çukurova üniversitesini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.