Pazar , Ağustos 18 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / Aydın’daki Nitelikli Okullar

Aydın’daki Nitelikli Okullar

Liseye geçiş sistemi ile hayatımıza iki tür lise biçimi girdi diyebiliriz; nitelikli liseler ve diğerleri. Nitelikli liseler, MEB tarafından belirlenen belli bir başarı kıstasını sağlayan, başarı oranı ve geçmişi iyi bulunduğu ilde isim yapmış nitelikli okullardır. Bu okullar, LGS sınav puanı ile öğrenci alacalar ve diğer öğrenciler bu okullara gidemeyeceklerdir. Bu okullara gidebilecek olan öğrenciler LGS’den yüksek puan almak ve iyi tercihlerde bulunmak zorundalar.

2018 yılı Haziran ayında yapılacak olan liseye geçiş sınavı öncesi MEB, nitelikli liseleri kamuoyuna duyuracak. Bu okullar

 • Fen Lisesi,
 • Sosyal Bilimler Lisesi
 • Proje okulları

arasından MEB tarafından belirleneceklerdir. Nitelikli okullara yerleşemeyen öğrenciler diploma notu puanına göre ve adrese dayalı olmak üzere Meslek Lisesi, İmam Hatip ve diğer liselere yerleştirilecek. Aşağıda Aydın ilinde yer alan nitelikli okulları ve taban puanlarını görebilirsiniz.

Aydın Nitelikli Liseler

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Trabzon’daki Nitelikli Okullar

LGS ile birlikte nitelikli okullar tanımı da eğitim sistemimize girmiş oldu. Liseye geçiş sisteminde en …

3 sorular

 1. Avatar

  Tercihim anadolu liselerinden birine olacak , puanlar bayağı yüksek ve sınav da çok zor geliyor, nasıl olacak böyle acaba..

 2. Avatar

  Ben tercihimi şimdiden yaptım ama puanlarım da inşallah planladığım gibi olur

 3. Avatar

  Genç arkadaşlarım ne yapın edin süleyman demirel lisesine kayıt yapmayın koğuşa yeni düşmüş saf oğlan gibi muamele ediyorlar orada eğitim yok terbiye yok kavga çok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.