Cuma , Ekim 11 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / Çanakkale’deki Nitelikli Okullar

Çanakkale’deki Nitelikli Okullar

Lise adaylarının, liseye geçişleri için getirilen LGS ile birlikte “nitelikli okullar” kavramı birçok öğrencinin ve velinin kafasında birtakım soru işaretlerine neden oldu. Artık sınavsız bir şekilde liseye geçiş mümkünken, nitelikli okulların bu sistemde ne işe yarayacağı son dönemin en çok tartışılan konuları arasında yer aldı. İller bazında konuyu ele alacak olursak; bilindiği üzere tüm lise adayları sınavsız olarak evlerinin yakınındaki liseye yerleşebilirken, söz konusu nitelikli okullar ise sınavla yerleşmek isteyen adayların karşısına çıkacak seçenek olacak. Tüm illerde sadece belirli liseler nitelik okullar kavramı içerisinde yer alacakken, bu okulların eğitim durumları elbette ki diğer liselere göre çok daha farklı olacak. Bu nedenle de okulların nitelikli okullar olarak anıldığını söylemek doğru olacaktır.

Liseye geçiş aşamasında yeni gelen sınav sistemi sayesinde artık öğrencilerin ilgi alanlarına göre lise tercihi yapmaları sağlandı. Bu sistem sayesinde her öğrenci, ilgi alanına göre herhangi bir lisenin herhangi bir bölümüne geçiş yapabilecek. Lise eğitimini oldukça ciddi ve bir o kadar da kusursuz almak isteyen öğrenciler ise nitelikli liseler ile istediklerini alabilecek. Her ilde MEB tarafından belirlenen okullardan meydana gelecek olan nitelikli liseler, Haziran ayında yapılan sınavla öğrenci alacak. MEB tarafından hazırlanan sorular, nitelikli liselere ciddi anlamda kendini geliştirmiş olan öğrenciler alım yapılmasına olanak tanıyacak. Ülke genelinde 600 ila 800 arasında nitelikli lise olması beklenirken, ilden ile nitelikli lise sayısı farklı olacak.

Aşağıda Çanakkale ilinde yer alan nitelikli okul isimlerini ve tahmini lgs taban puanlarını bulabilirsiniz.

Çanakkale Nitelikli Okullar

 

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Trabzon’daki Nitelikli Okullar

LGS ile birlikte nitelikli okullar tanımı da eğitim sistemimize girmiş oldu. Liseye geçiş sisteminde en …

3 sorular

  1. Avatar

    Gelibolu fen lisesi ilimizdeki iyi okullardan biri ben de bu okulu seçmeyi planlıyorum puanımı da buna göre toplayacağım

  2. Avatar

    Çanakkale’de ikamet edenler için yalnız bir tercih var o da “ÇFL”dir. Bence bunun dışındakiler nitelikli değiller. Gönül ister ki; Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Robert Koleji, İstanbul Lisesi veya İzmir Fen Lisesi… Allah (c.c.) çalışan kulunun yanındadır.

  3. Avatar

    spor lisansından puan eklenecek mi,eklenirse kaç puan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.