Cumartesi , Eylül 14 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / Edirne’deki Nitelikli Okullar

Edirne’deki Nitelikli Okullar

Liseye geçiş sistemi (lgs) ile hayatımıza iki tür lise türü girmiş oldu; nitelikli okullar ve diğerleri. MEB, her ilin en başarılı ve nitelikli okullarını belirleyerek bu okullara lgs puanı ile öğrenci alacak. 2018 yılından itibaren uygulanacak olan bu sistem, başarı öğrencileri nitelikli okullara toplamak kadar diğer öğrencilerin adreslerine en yakın ve tercihlerine bağlı liselere yerleşmelerini hedeflemekte. Böylece öğrencilerin üzerinden TEOG benzeri sınav kaygılarının kalkması ve LGS ile liselere yerleştirme sisteminin rayına oturtulması hedeflenmektedir.

Nitelikli okullar Türkiye çapında 600 ile 900 arasında olacak ve yukarıda belirttiğimiz gibi LGS puanı ile öğrenci kabul edecekler. Edirne ilinde sınava giren öğrenciler, puanlarına göre aşağıdaki nitelikli liselerden birine yerleşebilirler. Nitelikli kurumlara gidemeyen öğrenciler ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak yerleştirileceklerdir.

Edirne Nitelikli Liseleri

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Trabzon’daki Nitelikli Okullar

LGS ile birlikte nitelikli okullar tanımı da eğitim sistemimize girmiş oldu. Liseye geçiş sisteminde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.