Pazartesi , Ekim 14 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / İstanbul’daki Nitelikli Okullar

İstanbul’daki Nitelikli Okullar

Liseye geçiş sırasında sınavsız bir sistem birçok öğrenciyi ve veliyi sevince boğarken, bu sistem içerisinde sıkça duyulan “nitelikli okullar” ise büyük bir merak uyandırıyor. Öğrencilerin ve velilerin büyük bir çoğunluğu söz konusu liselerden bihaberken, ufak bir kısım ise nitelikli lise hayali kuruyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, il genelinde yapılan denetimler, değerlendirmeler ve teftişler neticesinde bazı liseleri nitelikli lise kapsamına sokuyor. Nitelikli liseler, adrese dayalı kayıt sisteminin tamamıyla dışarısında kalıyor. İsteyen her öğrenci sınavsız olarak adresinin en yakınındaki liseye kayıt olabilirken, nitelikli okullar, Haziran ayında yapılan sınavda önemli bir başarı elde eden öğrencileri bünyesine katıyor. Sınava  girmek zorunlu değilken, sınava giren öğrencilerin teorik bilgilerinin üst düzeyde olması başarının en önemli anahtarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Nitelikli liseler hakkında bilgi sahibi olan birçok öğrenci direkt olarak “nitelikli liseler evime yakınsa tercih edebilecek miyim?” sorusunu sormaktadırlar.

Bilindiği üzere yeni gelen liseye geçiş sistemi ile birlikte öğrenciler sınavsız olarak evlerinin yakınındaki liseleri tercih edip, bu liselere yerleşebilecek. Evinin yakınındaki liselerden herhangi biri nitelikli lise olan öğrenciler ise bu liselere adresleri yakın oldukları için gidemeyecek. Öğrenciler, söz konusu liselere girebilmek adına sınava girerek, almış olduğu puana ve başarı sırasına göre bu liselere yerleşebilecek. Bunun yanı sıra söz konusu sınava tüm lise adayları değil, sadece bu nitelikli liselere girmek isteyen öğrenciler girebilecek. Yani bu sınava girmek zorunlu değil, isteğe bağlı olacak.

Nitelikli liseler konusunda en çok tartışılan konulardan biri, illerde kaç okulun nitelikli kapsamda yer alacağı ve toplamda il genelinde söz konusu okullarda kaç kontenjan açılacağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda gerek uzmanlar ve gerekse MEB tarafından yapılan açıklamalarda, nitelikli okulların her ilde tek tek MEB tarafından belirleneceği belirtilmekte, bununla birlikte bu okullardaki kontenjan durumu ise tamamıyla okulun kapasitesine göre olacağı söylenmektedir. Bu nedenle söz konusu sınavın son derece zor olmasını bekleyen uzmanlar, öğrencilerin açılan kontenjanlardan faydalanabilmeleri adına sıkı bir çalışma süreci geçirmelerini önermektedirler. Nitelikli liseler, adresle kayıt olunabilen liselere göre büyük bir fark yaratırken, üniversite sınavına da son derece sağlam bir şekilde öğrenci hazırlayacak.

İstanbul ilinde LGS sınavına girip yüksek puan alan öğrenciler aşağıdaki nitelikli okullardan birine, puan üstünlüğüne göre yerleştirilecektir.

İstanbul Nitelikli Okullar


 

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Trabzon’daki Nitelikli Okullar

LGS ile birlikte nitelikli okullar tanımı da eğitim sistemimize girmiş oldu. Liseye geçiş sisteminde en …

1 Soru Var

  1. Avatar

    Bir çoğunun puanı aşırı çok en alt sıralardan hem evime yakın olan hem de toplayabileceğim puana yakın olan birkaç okul kestirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.