Perşembe , Ekim 10 2019
Anasayfa / LGS Makaleler / LGS: Liseye Geçişte Okul Başarısı Etkili Olacak Mı?

LGS: Liseye Geçişte Okul Başarısı Etkili Olacak Mı?

2017/2018 Eğitim Öğretim yılına başlarken liseye geçişte TEOG sisteminin kullanılmaya devam edeceği düşünülmekteydi. Fakat yapılan ani karar değişikliğinin ardından TEOG’un kaldırılacağı ve adrese dayalı bir sistemin hayata geçirileceği dillendirilmeye başlandı.

Bu aşamadan sonra ise hızla yeni sistem üzerinde çalışmalar yapılmasına başladı ve kısa süre içerisinde TEOG’un kaldırıldığı ve bu yıldan itibaren yapılmayacağı açıklandı. Bunun yerine ise Liseye Geçiş Sistemi kısa adıyla da LGS getirilmiştir.

Öğrenci, veli ve eğitimcilerin bu sistem hakkında bilgi sahibi olması için biraz daha beklemesi gerekti. Çünkü yeni sistem hakkındaki bilgiler bir anda değil zamanla parça parça verildi ve nihayetinde sisteme dair bilgiler toplu olarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Liseye Geçişte Okul Başarısı Eski Sistemde Nasıldı?

LGS geldiği noktadan itibaren sisteme dair bir takım sorular sorulmaya başlandı. Özellikle öğrenciler puanlamanın nasıl yapılacağına dair bir takım sorular sormaya başladılar.

Bilindiği gibi daha önceki TEOG sisteminde öğrenciler yılda iki defa sınava giriyordu ve bu sınavdan aldıkları puanlarla birlikte okul başarıları birleştirilerek yerleşme puanları hesaplanıyordu. Dolayısıyla sistemin değişmesinden sonra öğrenciler tarafından yeni sistemde nelerin dikkate alındığı ve puanlamanın nasıl yapılacağı büyük bir merak oluşturmuştur. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzda bu soruların tamamına cevap verilmiştir. Böylece öğrencilerin bu konuyla ilgili aklında olan sorular cevaplandırılmış olmuştur.

Yazımızda bu konuyla ilgili sorulara cevap vereceğiz.

Öğrenciler tarafından puanlama ile ilgili merak edilen soruların başında LGS okul başarısı etkisi gelmektedir. Önceki sınavda okul puanın sınav puanını etkilemesi olayının halen devam edip etmediği öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Bu merakı gidermeden önce yeni sistem hakkında biraz bilgi verilmesi doğru olacaktır.

Öncelikle bu sınav zorunlu değildir. Yani öğrenciler istememesi halinde bu sınava girmeyebilir.

Söz konusu sınav çok fazla tercih edilen liselere giriş için yapılmaktadır. Bunların listesi bakanlık tarafından yayınlanmıştır. Bunların dışındaki okullara giriş için bu sınavın hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Yani diğer okullara gitmek isteyen kişilerin bu sınava girmesine gerek yoktur.

Sınavsız olarak girilebilen okullar öğrencileri adrese dayalı olarak alacaktır. Dolayısıyla sınav puanı ya da okul puanın bir önemi, sınavsız öğrenci alan okullar için bulunmamaktadır.

Liseye Geçişte Okul Başarısı Etkili Mi ve Çıkacak Soru Sayısı Nedir?

Peki, LGS okul başarısı konusundaki yeni durum nedir? LGS’nin sadece belli okullar için geçerli olmasından dolayı okul puanın ya da başarısının bu sınava herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Yani sınav puanı alınırken sadece sınavda doğru olarak cevaplandırılan sorular dikkate alınmaktadır. Bunların haricindeki okul başarısı ya da diğer başarılar dikkate alınmamaktadır. Bundan dolayı öğrencilerin bunu bilerek sınava hazırlanması gerekmektedir. Bilindiği gibi sistem değişince soru sayısı da değişmiştir. Sınavda öğrencilerin sorumlu olduğu dersler ve bu sınavlara ait soru sayıları şu şekildedir:

Türkçe 20
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil 10
Matematik 20
Fen Bilimleri 20

 

LGS okul başarısı etkili mi sorusunun cevabını yazımızın üst bölümde verdik. Okul başarısının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Peki, sınav puanı nasıl hesaplanacak şeklindeki sorular sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı Milli Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır. Yukarıda hangi dersten kaç soru çıkacağını belirttik. Bu dersler iki bölüm halinde sınıflandırılmıştır. Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri sözel bölümde yer alırken Matematik ve Fen Bilimleri dersleri sayısal bölümde yer almaktadır. Sınav burada belirtilen bölümlere yönelik iki ayrı oturum yapılmaktadır.

Liseye Geçişte Okul Başarısı ve Derslerin Katsayıları

Sözel bölümde yer alan üç dersteki toplam soru sayısı 50’dir ve bu oturum için öğrencilere toplamda 75 dakika verilmektedir. Sayısal bölümde ise 40 soru bulunmakta ve adaylara 60 dakika verilmektedir.

LGS okul başarısı etkisi olmadan sadece buradaki sorular dikkate alınmaktadır. Buradaki derslere ait puanlar hesaplanırken ise ağırlıklı puanlara göre bu hesaplamalar yapılmaktadır.

Matematik, Türkçe ve Fen Bilimleri sorularının ağırlıklı katsayısı 4 iken diğer derslerin katsayıları ise 1’dir.

Puan hesaplamaları buna göre yapılmaktadır. Fakat bunların dışında standart sapma ve diğer etkenler de dikkate alınmaktadır. Puanlamanın nasıl yapılacağına dair ayrıntılı formüller yayınlanan kılavuzun içerisinde yer almaktadır. Buradan inceleme yapılarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir fakat katsayıların bilinmesi genel anlamda yeterli olacaktır.

LGS okul başarısı sınav puanını etkilemediği için öğrencilerin okul derslerini boş vermemesi gerekmektedir.

Çünkü yapılacak sınav nihayetinde okulda görülen konulardan çıkmakta ve bu da okul derslerine önem verilmesi anlamına gelmektedir.

Okul derslerinin boş verilmesi öğrencileri sınavda olumsuz etkileyecektir. Sınav konuları ile ilgili yapılan açıklamada soruların okullarda görülen müfredatlar içerisindeki konulardan çıkacağı belirtilmektedir.

Sınavda öğrencileri bütün ortaokul konuları değil sadece 8. sınıf konuları içerisinde sorular sorulacaktır. Fakat bu durum ilerleyen yıllarda değişebileceği gibi böyle de kalabilir. Bundan dolayı yapılacak olan açıklamaların takip edilmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir.

LGS okul başarısı etkili mi sorusunun cevabı genel hatları ile bu şekildedir. Okul puanı ya da başarısının bu sınava herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Sınavda sorulan sorulara verilen cevaplara göre öğrencilerin netleri hesaplanacak ve yukarıda belirtilen katsayılarla puanlar hesaplanacaktır.

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

2018 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı. Sıra Nakil Başvurularında!

2018 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı. Sıra Nakil Başvurularında Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) resmi internet sitesinde …

7 sorular

 1. Avatar

  hocam etkilemeyecekse 7.sınıfı önemsemeyebilir miyiz

 2. Tarkan DOĞAN

  8. sınıf ağırlıklı ortalamanız mahalle okullarına yerleştirmede dikkate alınıyor.
  Devamsızlık ta oldukça önemli detayları makalelerimizde var.

 3. Avatar

  bence eğitim hayatımızda her yıl çok önemli ,onun için bir bütün olarak bakılıp öyle ders çalışılmalı

 4. Avatar

  Gerçekten çok teşekkür ederim.siz olmasaydınız yeterli bilgilere ulaşamayacaktır….

 5. Avatar

  yani okul ortalaması puana eklenmicek öylemi

 6. Avatar

  Peki lgs de iyi bir okul kazan dik ama ortalama iz kötü o zaman nokucak

 7. Avatar

  okul ortalaması lgs yı etkilermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.