Perşembe , Ekim 10 2019
Anasayfa / LGS Makaleler / LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım

LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım

Liseye geçiş döneminde yapılan değişim sonrasında TEOG sınavı kaldırılarak LGS getirilmiştir.

Eski dönemde TEOG sınavına tüm öğrencilerin katılım göstermesi zorunlu iken yapılan düzenleme ile birlikte LGS sınavına sadece üst düzey liselere yerleşmek isteyen adaylar katılım göstermek durumundadır.

Dolayısıyla TEOG yerine kullanılacak LGS sınavı tam bir eleme ve tercih sınavı niteliğine bürüneceği için LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım noktasında adayların belli bir düzen ve program dahilinde hazırlık yapması büyük önem arz etmektedir.

TEOG sınavında rekabet seviyesi düşük olduğu için ve sorular daha kolay nitelikte sorulduğundan birçok aday tüm soruları doğru cevaplama şansı elde ederken LGS ile birlikte rekabet ortamı meydana gelecek ve adaylar istedikleri okula yerleşebilmek için LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım hususunda yapacakları planlar ile rakiplerinin önüne geçme ve yüksek puanlar elde etme şansı yakalayacaktır.

LGS Sınavı İle İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Yeni sistem ile birlikte LGS sınavı 2 Haziran 2018’de aynı gün içerisinde 2 oturum halinde yapılacaktır.

Sınavda elde edilen puan ve sıralamalar doğrultusunda fen liseleri ve proje okulları gibi özel nitelikli okullara üstün performans gösteren öğrencilerin yerleşmesi mümkün hale gelecektir.

Bu doğrultuda LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım noktasında adayların haziran ayına kadar çalışmalarını tamamlayarak tekrar edebilme şansı oluşturacak şekilde planlama yapmaları oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sınavda sorulacak sorular ile ilgili yapılan açıklamalar ve gösterilen örnek sorular doğrultusunda bilgi içerikli soruların adaylara yönetileceği saptanmış ve bu doğrultuda sınavın oldukça zor bir yapıda olacağı belirtilmiştir.

LGS’ye Hazırlık Süreci

LGS sınavında sorular test şeklinde yöneltilecek ve bilgiyi ölçmenin yanı sıra yorum yapabilme ve konuyu analiz edebilme gibi yetenekler ölçülecektir.

Bu nedenle LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım hususunda adayların konuyu enine boyuna ve tüm detayları ile öğrenmesi ve konuyla ilgili analiz yapabilme yeteneklerini geliştirmesi sorulan soruları kaçırmama ve yanlış şıkları eleyebilme adına büyük önem arz etmektedir.

Öğrencilerin konuları analiz edebilme ve sentez yeteneklerini geliştirebilmesi için günlük yarım saat kitap okumak LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım noktasında oldukça faydalı bir eylem olacaktır. Kitap okuma faaliyeti okuduğunu anlama noktasında da oldukça yarar sağlayacağı için herhangi bir külfet olarak görülmemesi ve özen gösterilmesi gereken bir noktadır.

LGS Soru Dağılımı

Yeni sınav sisteminde LGS sayısal ve sözel bölümden oluşturulmakta ve sayısal bölümde adaylara fen ve matematik derslerinden sorular yönetilirken sözel bölümde ise Türkçe, İnkılap Tarihi ve Din Kültürü gibi derslerdeki bilgi ve yetenekleri test edilecektir.

LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım planlamasında dersler ile ilgili ayrı ayrı olacak şekilde günlük planlamalar yapılması istenen hedefe ve puana ulaşmayı mümkün hale getiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sınav kuralları dahilinde yöneltilen 50 sözel soru için adaylara 75 dakika zaman tanınırken sayısal bölümde sorulan 40 soru için ise 60 dakika imkanı sunulmaktadır. LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım noktasında adayların zamanının tamamını verimli kullanabilmesi ve kendilerine sağlanan zaman dilimi içerisinde tüm soruları yanıtlayabiliyor olması da dikkate değer bir husustur.

Adayların sınava hazırlık sürecinde kitap okuma alışkanlığı edinmesinin yanı sıra ders çalışma programlarını aksatmaması ve düzenli olarak ders çalışması gerekmektedir.

Ayrıca çalışılan konular ile ilgili sık sık tekrar yapmak ve konuya özel testler çözmek yarar sağlamaktadır.

Öğrenciler ne kadar çok farklı kaynaktan yararlanarak hazırlık yaparsa farklı soru tiplerine karşı o derece alışkanlık edinir ve sınavda gelebilecek sürpriz sorular sayesinde rakiplerine karşı fark oluşturabilme imkanına sahip olabilir.

LGS’ye Nasıl Çalışmalıyım hususunda belki de en önemli noktalardan birisi de anlaşılmayan konuların üzerine gidilmesi ve farklı kaynaklar ile ilgili öğretmenlerden konuya dair yardım alınmasıdır.

Bilgi içerikli yapılacağı söylenen bir sınav için konular detaylı bir şekilde öğrenilmeli ve üstün körü konu geçişi yapılmamalıdır.

Konuyu öğrenme sürecinde ezber yapma haricinde kodlama yapılmasının da faydaları söz konusu olabilmektedir.

Yeni sınav sisteminde yöneltilecek soruların zor nitelikte olması çalışan öğrenciler için avantaj sağlamakta ve konuları anlayarak, derinlemesine öğrenen öğrenciler birçok soruyu rahatlıkla çözebilmektedir.

Kolay sorulan sorular ise temel olarak çalışan öğrenciler tarafından bile yapılabildiği için tam olarak ayırt edici bir özelliğe sahip değildir.

Sınav ile ilgili kaygıları azaltmak ve stresten uzak kalmak da istenen amaca ulaşmada önemli bir unsurdur.

LGS ülkemizde yapılan en ciddi sınavlardan birisidir. Bundan dolayı bu sınav belirli bir disiplin içerisinde çalışılması şart olan bir sınav olarak tanımlanmaktadır.

Esasında sadece sınavlar için değil eğitim hayatının tamamı için geçerli olan bu kural sayesinde LGS konularının düzenli ve planlı bir şekilde çalışılması mümkün olmaktadır.

Bu doğrultuda alanında uzman olan bir rehber öğretmenden alınabilecek bir destek oldukça faydalı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zira bu sayede LGS konularının belirli bir plan ve program dahilinde tamamlanması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra LGS tarzı sınavlara çalışırken; dersler arasındaki modüllerin bağlantılarına da dikkat edilmelidir.

Yani sözel ve sayısal alanlarda yer alan ve birbirlerine benzeyen konuların birbirine paralel olarak çalışılması, konunun pekiştirilmesi açısından önemli kazanımları beraberinde getirmektedir.

LGS konuları söz konusu olduğunda karşımıza çok geniş yelpazede bir konu bütünün çıkıyor olması, bu sınava çalışırken planlı ve programlı olunmasının önemini ortaya koymaktadır.

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

2018 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı. Sıra Nakil Başvurularında!

2018 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı. Sıra Nakil Başvurularında Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) resmi internet sitesinde …

2 sorular

  1. Avatar

    tesekkurler..

  2. Avatar

    Ya hocam ben hiç çalışmıyorum ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.