Pazartesi , Ekim 14 2019
Anasayfa / Diğer Makaleler / Meslek Liselilerin Staj Dönemi Emeklilik Hesabına dahil edilecek mi?

Meslek Liselilerin Staj Dönemi Emeklilik Hesabına dahil edilecek mi?

1985 yılında Meslek Lisesi sınavına girdim ve yüksek bir puanla Yakacık Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünü kazandım (o zamanlar bu okulda Elektronik, Bilgisayar gibi bölümler yoktu.)
Sevdiğim bir bölümdü ve meslek sahibi olma duygusuyla çok heyecanlıydım.
İmkansızlıklar içerisinde başladığım okulu daha 1. sınıfında 2 kez bırakıp yeniden başlamak zorunda kaldım.
İlk seneki notlarımla Kartal Teknik lisesine başvuruda bulundum. 30 kişilik seçme sınıfa son sıradan seçilmiştim. Ama bir sorun vardı; Ben Yakacık’ta ablamda ikamet ederken Kartal’a gidip gelmek için nasıl bir kaynak bulacaktım. Sonuç olarak Teknik Liseye kayıt yaptıramadım.
Yaz döneminde Pendik’te bir lokanta da (Sahil Et Lokantası, Eski Pendik Spor Teknik Direktörü Güner Abinin yeri) garsonluk yapıyordum. Bu dönemde ekonomik olarak biraz rahatlamıştım.

Staj Dönemi 1987′ başlıyor.

Okul açıldı ve sıkıntılar yeniden başladı. Bir süre sonra ekonomik ve sosyolojik sıkıntılar artık okumama engel oluyordu. Tam okulu bırakayım dediğim de bir mucize oldu; Meslek Liselerinde okuyan öğrenciler artık haftada 3 gün staj yapacaklardı. Karar hemen uygulamaya alındı. Ben artık İshakoğlu Boya fabrikasında hafta içi 3 gün, 1 gün de Cumartesi olmak üzere haftada toplam 4 gün staj yapmaya başladım. Diğer öğrencilerden farkımız 3 gün yerine 4 gün gidiyorduk ve bize kesintisiz tam asgari ücret ödeniyordu. Fabrika ortamında barınma için de bir yer ayarlamıştım. Artık hem okuyor hem de para kazanıyordum.
1988’de Liseyi bitirdim. Staj yaptığım iş yeri beni kadrosuna aldı. Kısa bir süre sonra şimdi yaptığım mesleğe geçiş yaptım.
Özetle can kurtaran bir staj uygulaması hiç unutmayacağım bir uygulamadır. Şimdilerde Meslek Liselerine girmek bir ayrıcalık değil sanki ceza gibi algılanıyor. Oysa herkesin üniversite mezunu olduğu bir ülkede işleri kim yapacak.

Bunları neden anlattım biliyor musunuz? Staj Dönemi Emeklilikten sayılır mı? Başlıklı bir çok makale ve tartışma sosyal medyada dolaşmaktadır. Ben aslında bunu önemsemiyorum. Çünkü biz zaten emeklikten sayılmayacağını aldığımız vergi kesilmemiş maaştan dolayı sayılmayacağını biliyorduk.
Ben sıkıntılı bir dönemde, bir öğrenci için paralı bir işte çalışarak, hem işi öğrenmesi hem de ailesine katkıda bulunması / en azından yük olmaması konularını önemsiyorum.
Bence burada önemli olan ilk sigortalı olma tarihinin staj başlangıcı olarak sayılması konusudur. Eğer sayılırsa, prim gününü dolduranların erkenden emekli olmaları söz konusu olur. Bazı arkadaşlarımız stajdan sonra belki de 10 yıl sigortalı bir işte çalışmamış olabilirler. (okul, askerlik, işsizlik, kayıt dışı çalışma vs nedenlerle). Ben staj sonrasında sigorta yapılanlardan olduğum için 1-2 seneyi çokta umursamıyorum. Ya onlar.
Bazı meslek gruplarında yapılan staj dönemleri emeklilikten sayılmaktadır. (Örneğin Avukatlar)
Eğer istenirse staj başlangıç tarihi Emeklilikte ilk işe giriş tarihi olarak alınabilir. Bu da zaten 50’li yaşlara gelmiş olan emsallerim ve benim için büyük bir avantaj olur. Takdirinize bırakıyorum.

Eğer şimdilerde tartışılan ve gündemde olan yaşa takılanlar konusu çözülürse bu konu hayati bir önem kazanacaktır.

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.