Salı , Haziran 18 2019
Anasayfa / Kaynaklar / Ortaöğretim Kayıt Alanı Nedir?

Ortaöğretim Kayıt Alanı Nedir?

LGS(Liseye Geçiş Sistemi) 2 Haziran 2018 tarihinde 8. sınıf orta okul son öğrencilerine uygulanacak. Liseye geçişte merkezi sınav kadar ortaöğretim kayıt alanı kavramı da oldukça önemli bir yer tutuyor. Genel anlamda tanımlayacak olursak; ortaöğretim kayıt alanı şu şekilde tanımlanabilir;

Eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak

 • öğrenci sayısı,
 • okul türü,
 • kontenjan
 • donanımları

göz önünde bulundurularak il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce ortaokul ve liselerin birbirleri ile eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alana denmektedir. Bu tanım, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 4. madde jj kısmında yer almaktadır. Ortaöğretim kayıt alanı ile ilgili olan bir diğer hususta proje uygulayan okullar tanımıdır. Bu husus da ilgili maddenin kk bendinde açıklanmakta ve MEB tarafından bu okulların belirleneceğini belirtmektedir.

Peki ortaöğretim kayıt alanında yer alan okullara öğrenci yerleştirmesi nasıl olacak? Bakanlık bu hususu şöyle açıklamaktadır:Ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitiren öğrenciler bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda;

 •  Merkezi sınav puanıyla,
 • Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak,
 • Ortaöğretim kayıt alanı dışındaki pansiyonlu okullara tercihe bağlı olarak,
 • Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı puanıyla,
 • Yetenek sınav puanıyla,

ortaöğretim kurumlarına geçiş yaparlar. Ayrıca önceki yıllarda 8 inci sınıfı bitiren, herhangi bir ortaöğretim kurumunda kaydı bulunmayan ve kayıt şartlarını taşıyan öğrencilerin ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak kayıtları yapılacaktır. Daha detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

1 Soru Var

 1. Avatar

  Gün geçtikçe daha çok bilgiye sahip olmak istiyorum sınavla ilgili, sanırım heyecandan kaynaklanıyor bu merakımın sebebi, paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir