Çarşamba , Eylül 18 2019
Anasayfa / Nitelikli Okullar / Tokat’taki Nitelikli Okullar

Tokat’taki Nitelikli Okullar

LGS tanım olarak “Liseye Geçiş Sistemi” adı verilen bir yerleştirme sistemidir. Bilindiği üzere yeni gelen sınav sisteminde, öğrenciler sınavla liselere kayıt olmak yerine, daha çok adresine yakın olan okullarına yerleştirilmekteydiler. Bu durum, statü bakımından yüksek olan liselere gitmek isteyen öğrencilerin kafasını hayli karıştırmaktaydı. Peki evinin yakınındaki değil de, iyi bir liseye gitmek isteyen öğrenciler için LGS ne anlam ifade eder?

Eğer bir öğrenci, LGS’ye göre herhangi bir sınava girmeden liseye geçiş yapmak istiyorsa direkt olarak evinin yakınındaki bir liseye yerleştirilmektedir. Eğer bir öğrenci, evinin yakınındaki liselerden hoşnut değilse ve daha iyi eğitim veren bir liseye gitmek istiyorsa, bir liseye geçiş sınavına tabi tutulmakta ve aldığı puanın ardından liseye geçiş sistemine göre, puanı yeterliyse o liseye yerleştirilmektedir.

Bartın ilinde LGS sınavına girip yüksek puan alan öğrenciler aşağıdaki nitelikli okullardan birine, puan üstünlüğüne göre yerleştirilecektir.

Tokat Nitelikli Liseler

image_pdfPDF Olarak Kaydetimage_printBu Sayfayı Yazdır

Hakkında Tarkan DOĞAN

Tarkan DOĞAN
Enes ALTUN, Celal Bayar Üniversite'si mezunu, eğitmen ve web işleri ile uğraşan bir kişidir. Eğitim konulu kitap ve yayınları takipe etmekte, makaleler kaleme almaktadır.

Kesinlikle Okumalısınız

Van’daki Nitelikli Okullar

Liseye geçiş sistemi ile hayatımıza iki tür lise biçimi girdi diyebiliriz; nitelikli liseler ve diğerleri. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.