Zonguldak’taki Nitelikli Okullar

Liseye geçiş sistemi(LGS) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulduğunda, bu sistemin tartışılan en büyük unsurlarının başında nitelikli okullar konusu yer aldı. MEB, mevcut liselerden bir kısmını nitelikli okul olarak nitelendirirken, bu kapsamın dışında kalan okulları diğer kurumlar olarak konumlandırdı.

Nitelikli okullar, her ilin belli bir seviyeye sahip seçme kurumları olarak tanımlanabilir. LGS sınavına girip puan alan öğrenciler, aldıkları puan ölçüsünde nitelikli okullar arasında tercihte bulunabilecekler. Nitelikli okulların belirlenmesinde tek yetkili Milli Eğitim Bakanlığı olacak. Bu kurumların sayısının Türkiye’de 600 ile 900 arasında olması beklenmektedir.

Nitelikli liselere gidemeyen öğrenciler, adrese dahayı yerleştirmeye tabii tutulacaklardır. Ortaöğretim kayıt alanı olarak adlandırılan bu çerçevede, öğrenciler adreslerinin çevresinde yer alan kurumlardan nitelikli olmayanlara tercihleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

Hangi kurumlar nitelikli okul olarak sınıflandırılacaktır?

Bakanlık tarafından katma değeri yüksek okullar baz alınarak;

  • Fen Lisesi,
  • Sosyal Bilimler Lisesi
  • Proje okulları

arasından bu kurumlar liste halinde belirlenip kamuoyuna açıklanacaktır. Aşağıda, Zonguldak ilinde yer alan nitelikli okul isimlerini ve tahmini lgs taban puanlarını bulabilirsiniz.

Zonguldak Nitelikli Okullar